Abstract 06_edited.jpg

טיפול

24 שעות ביממה, 168 שעות בשבוע.

לכל אחד מגיעה שעה שהיא שלו ובשבילו. זוהי "השעה הטיפולית".

זמן ייחודי ומופרד, בו ניתן לעצור, להתבונן, להתפתח ולהניע שינוי.

לפעמים קורה ומשהו לא מצליח כמו שהיית רוצה. משהו מרגיש תקוע. את/ה מעוניינ/ת בשינוי והקלה.

כדאי לדעת שאת/ה לא לבד. רוב הפונים לטיפול פסיכולוגי הם אנשים נורמטיביים שחווים משברים וקשיי הסתגלות הגורמים לסבל ולמצוקה. אני מאמין בחשיבותו הייחודית של הקשר הטיפולי הנרקם בין המטפל למטופל וסבור כי חלק נכבד מהצלחת הטיפול טמון בקשר זה. תוך כדי הקשבה קרובה לחווייתו של כל מטופל, לצרכיו ולמטרותיו, ניצור מרחב מאפשר וייחודי, בו יוכל להתאפשר שינוי משמעותי ובר קיימא. ביחד נוכל לצעוד להטבה באיכות החיים ולהתמודדות עם המשבר ו/או הכאב.

שיטת הטיפול נבחרת עם המטופל בהתאם לסיבת הפנייה, למטרות הטיפול ובהתבסס על ידע תיאורטי ומחקרי רלוונטי למקרה.

אני מטפל במגוון בעיות נפשיות. מתמחה בטיפול בבעיות שמקורן בקשיי התמודדות, חסך, טראומה או משבר.

Personality disorder.png

הפרעות אישיות

black.png

פגיעה מינית

trauma.png

טראומה בילדות

trauma-3.png

טראומה נפשית

mess.png

משברי חיים

maze1.png

קשיי הסתגלות

anxiety.png

חרדה

depression.png

דיכאון ומצבי רוח

   כמה דברים שכדאי לדעת על טיפול פסיכולוגי   

מהו טיפול נפשי?

טיפול נפשי (פסיכולוגי) הוא טיפול בנפש האדם וברגשות האדם. בלועזית טיפול נפשי נקרא פסיכותרפיה (Psychotherapy) המורכב מצירוף שתי המילים: פסיכו (שמשמעותה "נפש") ותרפיה (שמשמעותה "טיפול"). מומלץ כי טיפול נפשי (פסיכותרפיה), יתבצע על ידי איש מקצוע מיומן שלמד והוסמך לכך, כלומר פסיכולוג קליני, עובד סוציאלי קליני, פסיכיאטר או מטפלים באומנויות אשר סיימו לימודי פסיכותרפיה במסגרת לימודים מוכרת. ישנם סוגים של טיפול נפשי, גישות שונות לטיפול והכשרות שונות של מטפלים. העיקריות שבהן: פסיכואנליזה, טיפול פסיכו-דינמי וטיפול התנהגותי-קוגניטיבי (ראו הסבר לגישות הטיפול בהמשך).

טיפול רגשי בפסיכותרפיה מתקיים בסטינג קבוע, כאשר בדרך כלל מדובר על פגישה אחת לשבוע באורך של 50 דקות.

במקרים מסוימים, ניתן להחליט על טיפול בתדירות של יותר מפעם בשבוע (החל מפעמיים בשבוע ועד חמש פעמים בשבוע).
משך התהליך הטיפולי תלוי בסיבת הפנייה, במטרה של הטיפול, בקצב ההתקדמות האישי של המטופל ובשיטת הטיפול.

האם הטיפול יסייע לי?

התקווה להקלה בכאב / סבל נפשי בגינו פונים לטיפול מלווה לא פעם בחששות בדבר הצלחת הטיפול.

מחקרים מצאו כי טיפול נפשי מקצועי מסייע ביעילות ואפקטיביות באחוזים גבוהים, וביכולתו להביא מזור משמעותי לסובלים. בין הגורמים המשפיעים על הצלחת הטיפול ניתן למנות שלושה עיקריים: טיב הקשר שנוצר בין המטופל למטפל (ברית טיפולית), הסכמה משותפת בדבר מטרות הטיפול, וכן התאמת שיטת הטיפול למטופל ולבעיה ממנה הוא סובל.

 

איך אדע איזה טיפול מתאים לי?

במהלך יותר ממאה השנים בהם התפתח הטיפול הפסיכולוגי, פותחו ונחקרו מספר תיאוריות וגישות מרכזיות, הנגזרות מהן טכניקות טיפול. מקובל לחלקם לשני סוגים מרכזיים: טיפולים פסיכולוגיים בגישה הדינמית (פסיכואנליטית) וטיפולים פסיכולוגיים בגישה הקוגניטיבית-התנהגותית (CBT). הידע הקליני והמחקרי מצביע על יעילות של שתי הגישות הללו לטיפול, כתלות במקרה ובסיבת הפנייה. בחירה בסוג הטיפול המתאים מתבססת על ניסיון קליני וכן על מחקרים אמפיריים בהתאם לסוג הבעיה בגינה מתקיימת הפנייה לטיפול, מאפיינים אישיים של המטופל, צרכיו ומטרות הטיפול שנקבעו ביחד איתו.

מהו טיפול נפשי בגישה הדינמית?

טיפול בגישה הדינמית (או פסיכואנליטי) הכוונה לטיפול "פסיכולוגי קלאסי" הכולל התבוננות בהיבטים הלא מודעים של הנפש, המכוון לחקר עולמו הפנימי של המטופל, ולדרך בה הוא משפיע על התפיסה שלו את עצמו, התנהגותו, מערכות היחסים שלו ומצבו הרגשי והנפשי. טיפול שכזה מתייחס לתהליכים התפתחותיים מוקדמים, לחסכים, לקונפליקטים, לקשר עם דמויות הטיפול בראשית החיים ולתכנים לא-מודעים. טיפול זה יכול לסייע במגוון של בעיות למשל: חרדה, דיכאון ומצבי רוח, בעיות הסתגלות, משברים בזוגיות, קושי ביחסים, התמודדות עם משברי חיים, טראומה, והפרעות אישיות.

מהו טיפול נפשי בגישה הקוגניטיבית-התנהגותית?

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy, CBT), או טיפול ממוקד-סימפטום, הוא טיפול קצר מועד על פי רוב, שמטרתו להביא להקלה מהירה וממוקדת בבעיה ספציפית אחת. בטיפול שכזה עובדים על הקשר שבין החוויה והרגש לבין הפרשנות הסובייקטיבית של האדם. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מבוסס על פרוטוקולים שנמצאו יעילים במחקרים, והוא דורש מוטיבציה ואקטיביות גבוהה, כולל נכונות לעבודה ותרגול בין פגישה טיפולית אחת לשנייה. טיפול זה יכול לסייע בבעיות כגון: התקפי חרדה, חרדה חברתית, דיכאון בעקבות מאורע, בעיית התנהגות ספציפית או קושי בוויסות ושליטה בכעסים.

 

מה בדבר טיפול בילדים/מתבגרים והדרכת הורים?

טיפול נפשי בילדים מחייב ידע ומומחיות ייחודיים, שכן אופן ההבנה והטיפול בבעיות אצל ילדים שונה מזה אצל מבוגרים. טכניקת הטיפול בילדים משלבת לעיתים בנוסף לתקשורת וורבלית גם שימוש בכלים השלכתיים לדוגמת משחק, יצירה וכדומה. כמו כן, בעבודה הטיפולית עם ילדים ומתבגרים נדרש להתייחס לאתגרים ההתפתחותיים בהתאם לגיל המטופל, וכן במידה מסוימת למערכת המשפחתית ולסביבת הגידול. על כן טיפול בילדים משלב לעיתים הדרכת הורים או עבודה הקשורה למערכת היחסים הורה-ילד.

הדרכת הורים וטיפול בהורות מתקיימים בנוכחות ההורה (או שני ההורים) ללא הילד. מטרתה להעצים את ההורה, להתבונן על תחושות ההורות, הקשר שבין ההורה לילד, בין ההורים עצמם, ולצייד בכלים ובתובנות אודות ילדם והורותם. לעיתים הדרכת הורים מתקיימת כאקט משלים לטיפול בילד ולעיתים הדרכת הורים מתקיימת כתחליף אליו (זאת כתלות בבעיה, בגיל הילד ובסיבת הפנייה). בכל מקרה, קיימת הסכמה כי מעורבותם של ההורים בתהליך הטיפולי של ילדם הינה חיובית ובעלת משמעות רבה בהצלחת הטיפול והשינוי המיוחל.

couch white.png

מעוניינ/ת בטיפול או התייעצות מקצועית?

 

מוזמנ/ת ליצור קשר